Korszerű családi házak helyszíni adaptálásra alkalmas részletes tervdokumentációi érhetők el díjmentesen a Nemzeti Mintaterv Katalógus új weboldalán 2021. március 19-től.
93 családi ház terve között lehet böngészni a Nemzeti Mintaterv Katalógus új weboldalán, 2021. március 19-től ezek közel feléhez már elérhetőek a látványtervek, a metszetek és a részletes tervdokumentáció is. A Miniszterelnökség Építészeti, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkársága és a Lechner Tudásközpont által létrehozott, díjmentesen igénybe vehető, folyamatosan bővülő adatbázis az otthonteremtés kihívásaira nyújt megoldást a magyar családoknak.
A mintatervkatalogus.hu oldalon elérhető Nemzeti Mintaterv Katalógusban két kategória között lehet böngészni: új épületek építése és kockaházak átalakítása. A változatos, magas építészeti minőséget és lakókomfortot biztosító, szakmailag elbírált, műszakilag ellenőrzött tervek közötti választást a tervekhez tartozó mennyiségek és építési költségek, valamint a különböző paraméterek szerinti szűrhetőség segítik. Többek között a szobák száma, az alapterület, a családtagok száma, a beépítési mód, a tetőforma és a telek lejtése szerint lehet keresni, a tervrajzok mellett pedig látványtervek segítenek az épületek elképzelésében. A mintatervek építési telekhez, illetve településképi arculathoz való adaptálására szükséges lesz építész közreműködését igénybe venni. Az építészeti és szakági tervek letöltésére felhasználási szerződés megkötését követően van lehetőség, mely a honlapon keresztül kitölthető.
MINŐSÉGI ÉPÍTÉSZET
Az építészet három alapköve hagyományosan a hasznosság, a tartósság és a szépség. Ezek ma is érvényes fogalmak, még ha az egyes korok megközelítései új dimenziókat adtak is nekik. Ma a hasznosság magában foglalja a funkcionalitást, a célszerűséget és az erőforrások hatékony felhasználását. A tartósság mára az épületek időtállóságán túl az ökológiai és gazdasági fenntarthatóságát is jelenti. A Nemzeti Építészetpolitikában, „hazánk építészeti hitvallásában” ezeréves építészeti hagyományainkkal párhuzamosan megjelennek a jelen kreatív innovációi, és különös hangsúlyt kapott az anyagi, szellemi és természeti erőforrások gondos használata, a jövő nemzedékei iránt érzett felelősség.
MINTATERVEK
A mintatervek magyarországi megjelenésének több mint 100 éves hagyománya van. A mintaterv-ciklusok megvalósult épületei jelentős mértékben meghatározták az adott település, sok esetben a tájegység arculatát. A mintatervek az elérhető legkorszerűbb építőanyagokat, építési technológiákat alkalmazzák és igyekeznek kielégíteni a kor társadalmának térszervezéssel, esztétikával, településképpel kapcsolatos elvárásait. Kiemelt szerepük, hogy biztosítsák a korszakra jellemző családmodellek számára a szükséges életteret, a magyar családok gyarapodásának környezeti feltételeit.
NEMZETI MINTATERV KATALÓGUS 2021
A Nemzeti Mintaterv Katalógus elsődleges célja a Magyar Falu Programhoz kapcsolódóan a lakossági építkezések támogatása és a magyar vidék épített környezetének minőségének növelése. Ennek érdekében egy tájegységi karaktereket is hordozó, interneten ingyenesen elérhető családi ház tervadatbázist fejleszt a Miniszterelnökség és szakmai háttérintézménye a Lechner Tudásközpont. Az alkalmazásnak köszönhetően a magyar családok olcsóbban és gyorsabban szerezhetnek be szakmailag elbírált, valamint műszakilag ellenőrzött, helyszíni adaptálásra alkalmas, egyszerű bejelentésre előkészített tervdokumentációt. Egy helyen találhatják meg a legfontosabb információkat és tudásanyagokat, ami segíti a tervválasztást és a felkészülést az építkezésre.
TERVADAPTÁCIÓ
A mintatervek révén a fészekrakó magyar családok hiteles iránymutatást kapnak a tervezett épület részletes építési költségeiről is. A letölthető terveket helyi adaptáló építészek alakítják a család telkéhez, biztosítva ezzel a helyi szabályozásnak való megfeleltetést, a tájegységi és helyi építészeti jellegek beépítését, a helyi kultúra életben tartását. A Nemzeti Mintaterv Katalógus a 2016-ban megalkotott településkép-védelmi szabályozás szemléletformáló szerepével összhangban áll, a tervek a helyi építészeti adaptációval a Településképi Arculati Kézikönyvekben meghatározott minőségi elvárásoknak megfelelően kerülnek megépítésre.