A ház belsejében fekvő, zárt és sötét, másodlagos funkciót betöltő helyiségeknek, a fürdőszoba, a folyosó vagy a gardrób ideális megvilágítására kevesebb figyelmet fordítunk. A sötét helyiségekben magától értetődő a mesterséges fény használata, éjjel-nappal. A fénycsatorna megszünteti ezt a látszólag végérvényesnek tűnő állapotot, általa a napfény a legeldugottabb és legsötétebb helyiség belsejébe is eljut.
A fénycsatorna működése
A fény a tetőbe épített fix tetősíkablakon keresztül bejut a fénycsatornába, majd az ún. reflexiós (fényvisszaverő) bevonattal ellátott rugalmas vagy merev cső faláról visszaverődve a belső helyiségben, a mennyezeten elhelyezett egy lámpaburához megszólalásig hasonlító fényszóró biztosítja a bevilágítást.
A fénycsatorna a manapság divatos, kishajlású tetővel (20 illetve 15 fok alatti hajlásszögű tetők) épített családi házak elengedhetetlen kelléke.
15 és 60 fok közötti dőlésszögű tetőkbe építhető be a magastetős fénycsatorna. A beépítéskor a helyiség adottságai szerint lehet választani a merevcsöves és a flexibilis csöves változatok között.
A fénycsatorna beépíthető lapostetős épületeknél is. Ebben az esetben beépítésekor egy búra kerül a lapostetőre. Ez a búra gyűjti össze a napfényt és a fényvisszaverő bevonatos csövön keresztül juttatja el az összegyűjtött fényt a napfénytől elzárt helyiségbe.
Fénycsatorna előnyei
- a padláson át a ház vagy lakás bármely zárt terébe elvezeti a fényt
- minden helyiségbe beépíthető, legyen szó ablaktalan, vagy akár a hagyományos ablakokkal nem kellően megvilágított helyiségről
- Kb. 6 m2 területű helyiség bevilágítására alkalmas
- hatékonyabb egy izzónál, akár 14-szer több fényt szolgáltat, mint egy 60 W-os izzó
- a napfény ingyen van, és korlátlanul rendelkezésére áll
- a természetes fénynek akár 99%-át továbbítja
- nappal ingyen működő természetes fényforrás, napközben nincs szükség elektromos fényforrásra, így energia takarítható meg, így kíméli környezetet is
- növeli az ingatlan értékét, a helyiségek fénnyel telnek meg
- esztétikus, harmonikusan illeszkedik a tetőbe, mert megjelenése a tetőtéri ablakokéhoz hasonló
- egyszerűen és gyorsan beépíthető
- utólagos beépítése is csak minimális kellemetlenséggel jár
Forrás: Velux sajtóközlemény